Clarksville Academy - Promoting Academic Excellence, Moral Integrity, Physical Growth, and Civic Responsibility

Upper School News – May 4th – May 10th, 2015

Congratulations

Trystan & Dylan Dessert will participate in the Rugby State Championship this Saturday at 11AM in Mufreesboro.We are proud of these boys and their accomplishments!More information on their team can be found here:

http://clarksvillenow.com/local/highlanders-advance-to-state-final/

 

PROM

Thank you to everyone who took the time to make Prom a wonderful experience for our students.A special thank you to the Prom Committee of students led by Amanda Pitt & Denise Walker.Thank you to all the parents who worked to make After Prom such a special event.

 

Baseball

Our varsity baseball team beat number 1 ranked Jo Byrns on Saturday to advance in the winners bracket for District title play on Monday at 7PM at East Robertson!Come out and support your Cougars!

 

Academic Awards Program Awards

Congratulations to all our students who were honored Friday during the awards ceremony. Listed below are all awards and awards recipients from Clarksville Academy’s Annual Academic Awards Program:

TRADITIONAL AWARDS

Head of School Award Taylor Caroline Treadway
LaNelle Norman Award Anne Marie Darke
Edward M. Norman Award Justin Kyle Hood
Wesley Smith Memorial Award Bryan Anthony Dirksen
Valedictorian Erik Johan Anderson
Salutatorian Anne Marie Darke

Altrusa Club Academic Hall of Fame Recipients
Each year the Altrusa Club’s Academic Hall of Fame recognizes members of the senior class who have maintained a cumulative GPA of 3.75 or higher.
Erik Johan Anderson
John William Ankoviak
Kyle Timothy Barton
Ian Rhoan Campbell
Kaylyn Kristine Campbell
Anne Marie Darke
Nicole Catherine Goad
Justin Kyle Hood
Rebekah Anne Lynn
Ahauve Mary Orusa
Suraj Prabhu
Ivan David Julian Purcell
Lacey Jean Rainville
India Senora Ramtahal
Alexandrea Nicole Rawlings
Anthony David Rivera
Candice Elaina Swaffer

National Merit Scholar Erik Johan Anderson
U.S. Army Scholar/Athlete Achievement Award Lacey Jean Rainville
Jaleel Malik Stubbs
Daughters of the American Revolution Award Laura Caroline Clemments
Delta Sigma Theta Sorority Scholarship Ahauve Mary Orusa
Wesley Smith Christian Athletic Scholarship Taylor Caroline Treadway

Girls State Delegates
Lillian Grace Pollard
Evelyn Faye Turner

Boys State Delegates
Owen Francis Johnson
Jayson Thomas McClendon
William Douglas McIntosh
Joshua Ryan Morton
Wesley Connor Rugen

Congressional Leadership Summit Delegates
Hope Leighton Askew
Margaret Barker Askew
Samuel Batey Hughes

Youth Leadership Clarksville
Konar Bruce Chapman
Anne Marie Darke
Aubree Helena Gauchat
Kaitlyn Virginia Halliday
Ahauve Mary Orusa
Alexandrea Nicole Rawlings
Taylor Caroline Treadway

Hugh O’Brian Award
William Parker Rice
Emma Annemarie Hessock

Mayor’s Youth Council
Connor Gibson Blackman
Brianna Glyn Bond
Anne Marie Darke
Lilian Louise Johnson
Owen Francis Johnson
Heidi Elizabeth Mullins
Evelyn Faye Turner
Morgan Layne Sophia Wilson

Ronald Reagan Student Leader Award
Mitchell James Briningstool
Philip Tarpley Smith
Taylor Caroline Treadway
Aimee Abigail Watson

Top Scholar Awards

9th grade Nanami Murata & Macy Lynn Truitt
James Dawson Bagwell
10th grade Abigail Marie Finn
Trés R. James
11th grade Evelyn Faye Turner
Wesley Connor Rugen
12th grade Anne Marie Darke
Erik Johan Anderson

DEPARTMENTAL AWARDS
Science Awards

Biology Erik Johan Anderson
Anatomy & Physiology Rebekah Anne Lynn
Chemistry Lacey Jean Rainville
Dan Burden Mathematics Award Erik Johan Anderson

Art Awards

Studio ArtKelsey Brooke Hendrickson
Studio ArtKaylyn Kristine Campbell
Printmaking Rebekah Anne Lynn
Computer Design Stuart Austin Scott
Photography Hailey Celeste Wilcox
Publications Award Taylor Caroline Treadway
Candice Elaina Swaffer
Music Awards Katelyn Brooke Missey
Special Recognition (7 Yr. Choir Members) Alexandrea Nicole Rawlings
Ahauve Mary Orusa
Drama Award Cassidy Lee Stephenson

Debate

Semester 1 Hannah Brailey Holt
Semester 2 Lacey Jean Rainville
Jo M. Greene Award Ahauve Mary Orusa
Spanish AwardAnne Marie Darke
Lacey Jean Rainville
French Award Emma Annemarie Hessock
English Award Kaylyn Kristine Campbell
United States History Award Daniel Jordan Dela Cruz
United States Government Erik Johan Anderson
Ahauve Mary Orusa
Economics Award Ahauve Mary Orusa
Challenge Based Learning Award Taylor Caroline Treadway
Ian Rhoan Campbell
Key Club Service Award Ahauve Mary Orusa
Future Business Leaders of America Award Erik Johan Anderson

 

Box Tops & Campbell’s Labels

This is a reminder that CA collects Campbell’s labels and Box Tops through our CAA.The money raised from this project funds various school improvement projects.Last year we raised over $2000 through the Box Tops program alone!Please turn yours into your child’s teacher or Ms. Turnage in the front office.

 

iPad/iPhone App

We encourage you to download our mobile app from the App Store.We are currently only available on Apple products.This app will provide wonderful updates about what is going on at our school.

 

Social Media

Please like us on Facebook—Clarksville Academy; and follow us on Twitter—CACougarsTN.